poniedziałek, 11 listopada 2013

Portugalia 23.IX.-30.X.2013

Portugalia 23.IX.-30.X.2013


Fot. Przylądek Świętego Wincentego
Portugalia- najdalej wysunięte na zachód państwo Europy, miejsce docelowe Lagos- dawne miasteczko rybackie, położone jest nad jedną z największych zatok Algarve - Baia de Lagos, wszędzie mnóstwo urokliwych knajpek, które są na każdym kroku. Koniec września pogodą nie grzeszył, 3 dni pięknej słonecznej pogody, reszta pobytu w kratkę, świetna kuchnia z mnóstwem owoców morza.

Widok na promenadę

Przystań Marina de Lagos

Plaża Meia Praia


Pomnik Henryka Żeglarza ( Infante D. Henrique ) uważanego za twórcę portugalskiego imperium kolonialnego, patrona rozwoju floty portugalskiej i odkryć geograficznych. 
Z miejscowości Lagos wysyłał statki w nieznane.


Rynek-Kościół de Santa Maria


Na wprost kościoła znajduję się Mercado de Estravos - dawny targ niewolnikami,  pierwszy w Europie, wybudowany w 1444r. To tutaj przywożono schwytanych w Afryce niewolników i sprzedawano ich na targu.

Dla Portugalskiej monarchii i klas handlowych była to tania siła robocza. A książę Henryk (którego pomnik stoi na środku rynku), otrzymywał ze sprzedaży każdego niewolnika jedną piąta ceny.


Pomnik najmłodszego w dziejach Portugalii 14-letniego króla Sebastaiana

Zielony budynek pokryty glazurą w centrum miasteczka

Wybrzeże Algarve słynie z niesamowitych klifów



Za ok. 10 euro możemy wybrać się łódką wzdłuż wybrzeża

Przylądek Świętego Wincentego - najbardziej wysunięta na południowy zachód część Europy. Niesamowite pionowe klify o które rozbijają się fale Atlantyku w połączeniu z silnym wiatrem robią niesamowite wrażenie. 

Latarnia morska wybudowana w 1846 r.- posiada dwie lampy o mocy 1000W co czyni ją najjaśniejszą w Europie.
Kilka kilometrów na południe od Przylądka Świętego Wincentego znajduje się dawna Twierdza w Sages. W XV wieku mieściła się tutaj szkoła kartografów Henryka Żeglarza. Twierdza została zniszczona po raz pierwszy w 1587r przez Francisa Drake'a, następnie przez trzęsienie ziemi i tsunami w w 1755r. Z pierwotnej twierdzy zachował się jedynie kościół Matki Bożej Łaskawej, położony wewnątrz twierdzy.

Rosa dos Ventos ( Róża wiatrów Henryka Żeglarza) – kamienny krąg o średnicy 43 metrów, znajdujący się w Twierdzy. Krąg został odkryty przypadkiem w 1921r i jest podzielony na 42 segmenty i jest to swego rodzaju kompas. 
Widok na Przylądek Świętego Wincentego

Działa z 1824 r wciąż ustawione wokół wybrzeża

40 km od Lagos znajduje się warte odwiedzenia miasteczko Silves

Na samym szczycie wzgórza stoi Castelo dos Mouros, czyli ruiny dawnego mauretańskiego zamku

Przed wejściem do zamku wita nas posąg króla Portugalii Sancho I, który to w 1189 r. zdobył zamek należący do Maurów.

Z zamku mamy świetny widok na okolice

Bazar w Silves

Klimatyczne, wąskie portugalskie uliczki w Salves

Fot. Plac Hiszpański
Około 300 km od Lagos warto odwiedzić urocze hiszpańskie miasto Sevilla- stolica hiszpańskiego południa i serce Andaluzji. Na zdjęciu Pałac Hiszpański, wbrew pozorom nie taki stary na jaki mógłby wyglądać, bo wybudowany w 1928 roku.

 Ciekawostką jest fakt że Plac Hiszpański jest na tyle charakterystyczny, że inspiruje filmowców, były tu nagrywane np. sceny do Gwiezdnych wojen Epizod II: Atak klonów.


La Catedral de Santa Maria de la Sede de Sevilla- katedra uznawana za najpiękniejszy obiekt sakralny, największa na świecie świątynia gotycka,odnotowana również w księdze rekordów Guinnessa jako największy kościół na świecie, budowę rozpoczęto w XIV wieku, najwyższa wieża wznosi się na wysokość 97,5 m. Wewnątrz na szczególną uwagę zasługuje ołtarz, uważany tym razem za największy na świecie. Jest wysoki na 27,8 m i szeroki na 18,2 m. Jego pięknie rzeźbiona powierzchnia jest pokryta trzema tonami złota. 

W katedrze znajduje się między innymi grobowiec Krzysztofa Kolumba podtrzymywany na ramionach przez 4 heroldów, symbolizujących 4 królestwa, które legły u podstaw Hiszpanii.


W katedrze możemy podziwiać mnóstwo eksponatów ze złota


Dorożki w Sevilli

Podobnie jak w Portugalii, na każdym kroku mnóstwo uroczych restauracyjek

Zabytkowa część miasta

Katedra Świętej Marii 

Fuente De Sevilla Fontanna 
Pomnik poświęcony odkryciu Ameryki

Wizyta w Sevilli dobiegła końca, miasto jest niesamowite, mnóstwo zabytków i niesamowita architektura powodują że nie chce się stamtąd wyjeżdżać. 


Wyjazd do Portugalii zaliczam do udanych, Lagos jako miejscowość turystyczna jest bardzo klimatyczny, knajpki, restauracyjki, świetna kuchnia z owocami morza jak małże, krewetki, langusty, langustynki i ryby, krajobraz z wybrzeżem pełnym niesamowitych klifów też robi wrażenie. 
Sevilla również na długo zapadnie mi w pamięci.